Järjestöt pitkäaikaissairaiden arjen tukena

Ammattilaista tavataan vain harvoin, mutta järjestöt ovat mukana arjessa. Pelkästään Tule ry:n jäsenjärjestöjen paikallisyhdistykset järjestävät toimintaa noin 250 paikkakunnalla ja verkossa: matalan kynnyksen liikuntaryhmiä, vertaistukiryhmiä, luentoja, retkiä ja muuta toimintaa.

Toiminnanjohtajamme Marja Kinnunen esitteli viime viikolla Kestävän kasvun ohjelman Sujuvat palvelut -kehittämisen tuen hankeverkostolle yhdistysten näkökulmaa pitkäaikaissairaiden hoidon jatkuvuuden osalta.

Tällä hetkellä hyvinvointialueiden tuki järjestöille on valtavan tärkeää. Alueen pieni panos järjestöille tukee todella monen kansalaisen toimintakykyä ja hyvinvointia.

Tule ry on mukana Suomen kestävän kasvun ohjelma (RRP) Pilari 4 ”Sosiaali- ja terveydenhuollon palvelujen saatavuuden vahvistaminen ja kustannusvaikuttavuuden lisääminen” kehittämisen tuen hankeverkostossa. Tämä liittyy hankkeen Investointi 1., jonka tavoitteena on edistää hoitotakuun toteutumista (mukaan lukien mielenterveyspalvelut) sekä purkaa koronaepidemian aiheuttamaa sosiaali- ja terveydenhuollon hoito-, kuntoutus- ja palveluvelkaa.


Järjestöt hoidon jatkuvuuden tukena

Marja Kinnunen, Tuki- ja liikuntaelinliitto Tule ry, 2024.
RRP – Kehittämisklinikan seminaari 30.10.2024.